393

Напевно, кожен у своєму житті хоч раз зіштовхувався з таким поняттям як стереотип. Здається, що стереотип – це маленьке капосне хлопчисько, яке інколи спричиняє невеликі незручності та, в цілому, не приносить великої шкоди, але це буває зовсім не так. Існують стереотипи, яких можна прирівняти до найжахливіших злочинців, що псують життя мільйонів людей по всьому світу. Та який саме вплив вони мають на життя людей?

Перш за все, стереотип – це нав’язана суспільством думка про когось або щось, яку видають за дійсність. Звичайно, для багатьох ця «дійсність» – це щось на рівні з упередженням про те, що «всі блондинки дурненькі» або «всі жінки погані водії», але існує ще такий вид стереотипів, коли, якщо ти не входиш у рамки якоїсь дійсності, ти стаєш об’єктом нерозуміння або навіть ненависті.

У своїх соц. мережах я провела опитування, де запитала, який вплив у нашому суспільстві мають стереотипи та чи мають взагалі. 88% відповіли, що стереотипи безперечно мають вплив на суспільство. На питання, наскільки він великий, 31% вказали, що цей вплив величезний – думка багатьох людей про більшість аспектів життя формується виключно на стереотипах. Такий же відсоток людей зазначили, що стереотипи частково допомагають людям сформувати думку про когось або щось. Інші ж 38% вважають, що вплив цей дуже близький до величезного. І не знайшлося ні одної людини, яка б вказала, що він низький. Ще один цікавий і дуже показовий результат мого дослідження – це відповідь на питання «чи ставали ви коли-небудь «жертвою» якогось стереотипу?» , на який 93% людей відповіли «так». Крім того, дехто з опитуваних писав, що зараз це явище інколи заважає їм. Тож, бачачи ці результати, стає зрозуміло, що вплив стереотипів ніяк не можна обезцінювати і казати, що все це якісь дрібниці. Вони заважають людям нормально жити, а інколи навіть здатні зіпсувати все життя.

Так, наприклад, в нашому пострадянському суспільстві існує стереотип, що всі жінки обов’язково повинні народжувати і бажано якомога раніше, і якщо ти не зробиш це в зазначений проміжок часу, або, не дай Бог, взагалі не хочеш народжувати, тебе починають засуджувати.

Саме так сталося з однією блогеркою, за соціальними мережами якої я активно стежу з 2019 року. Протягом всієї блогерської кар’єри дівчину засипали питаннями про те, коли вона нарешті заведе дітей та словами:«Час біжить, потрібно народжувати!». З часом їй це набридло і вона вирішила поставити товсту крапку, зізнавшись, що вона чайлд-фрі (людина, яка принципово не бажає мати дітей) і не збирається народжувати дітей лише для того, щоб її визнало суспільство, та замість крапки, одержала ще цілий том ненависті.

Не дивлячись на велику кількість хейту, дівчина не стала робити того, чого від неї чекали інші, але існує безліч історій, коли жінки під тиском суспільної думки народжували небажаних дітей, яким надалі не змогли дати належної любові та турботи.

Ще одним прикладом подібного стереотипу є думка про те, що «жінки повинні виглядати жіночно, а чоловіки мужньо», при якому людина просто змушена подавляти свою індивідуальність та будь-які спроби показати свою неповторність, якщо не хоче зіштовхнуться із засудженням суспільства.

Стереотипи здатні нав’язати все – зовнішність, бажання, життєві цінності, чим заганяють нас в неіснуючі рамки та позбавляють індивідуальності. Часто люди навіть самі не усвідомлюють, як потрапили під вплив якоїсь всезагальної думки і, в результаті, притісняють цим якусь групу людей, яка зовсім цього не заслуговує. Проблемою є й те, що більшість стереотипів нам нав’язують з дитинства, як, наприклад, те, що рожевий колір тільки для дівчаток або ж хлопчикам не можна плакати, бо «ти ж не дівчинка», ну або ляльками граються виключно дівчата, машинками – хлопці. Може здатися, що все це просто маленькі дрібниці, які ні на що не впливають, але це не так. Нав’язування гендерних стереотипів з дитинства, в майбутньому може викликати багато комплексів, травм та страхів.

Хотілося б вірити, що в найближчому майбутньому таке явище, як стереотипи, зникнуть з нашого суспільства, а для цього дуже важливо, щоб вже зараз кожен українець та українка почали більш критично ставитися до якихось все визнаних «фактів» і самостійно аналізували, дійсність це чи її спрощений варіант для маси, а свої вже сформовані думки щодо якихось речей переглянули: чи дійсно раціонально так вважати, чи просто легше…
Катерина Клименко