492

21 жовтня 2021 року відбулася онлайн-зустріч студентів 22 групи спеціальності «Початкова освіта» у формі психологічного калейдоскопу на тему «Цікава психологія». Для обговорення учасники заходу представили повідомлення про результати досліджень сучасних науковців-психологів. Це інформація про можливості людського мозку, приклади феноменальної пам’яті і її удосконалення, про вплив емоцій та почуттів на соматичне здоров’я людини тощо. Ось декілька фактів.

Мозок людини випромінює величезну кількість електромагнітних хвиль різної частоти. У своїх експериментах американський учений Г. Вінер встановив, що біохвилі є не тільки механізмом випромінювання, а й механізмом сприйняття людиною біохвиль інших людей. Біохвилі є дуже складним і досить загадковим каналом передавання інформації, який значно перевищує можливості мовного, емоційного та інших форм спілкування людей через органи чуття. Вчений висунув гіпотезу, згодом підтверджену багатьма дослідженнями, що люди здатні спілкуватися на відстані, за умови, коли безпосередній контакт цілком виключений. Найяскравішим доказом цього факту є телепатія (у найдивовижнішому випадку один телепат перебував у США, другий – у підводному човні в океані).

Мабуть кожному відома така ситуація, коли ми відчуваємо погляд на собі іншої людини на відстані, тоді як, приміром, такі відчуття як зір, слух, дотик, запах не задіяні. А ще ми постійно говоримо про духовність людини, про емоційний зв’язок дитини і матері, але не можемо пояснити ці поняття через призму матеріалістичного підходу. Отож, принаймні варто хоча б визнати, що мозок людини, як і її психіка, мають багато загадкового, що ще необхідно дослідити.

Емоції. Слід ураховувати, що зовнішні прояви емоцій більшою мірою залежать від культурних особливостей народу. Відома, наприклад, традиція англійського виховання – не виявляти зовні свої емоції. Те ж спостерігається й у японців.

Про це свідчить показаний по телебаченню на початку 1990-х років документальний фільм про поведінку японських пасажирів авіалайнера, який потерпав аварію: серед них не було ні паніки, ні сліз, ні криків; всі сиділи на своїх місцях зі спокійним виразом обличчя.

У іншому дослідженні, присвяченому позитивним емоціям, будо виявлено, що поява на обличчі усмішки викликає численні зміни в роботі мозку: збільшується його кровопостачання, змінюється рівень кисню. Всім відомо, що, коли людина щаслива, вона посміхається. Але не всі знають, що, коли вони посміхаються, то стають щасливішими. Роблячи вираз обличчя, який відповідає певній емоції, зазвичай починаємо переживати цю емоцію. Американський психолог Пол Екман у багаторічних дослідженнях підтвердив цю закономірність. Особливо відчувають дивну силу фізіології актори. Симулюючи ридання, дуже скоро вони виявляють, що дійсно почувають горе, сум. Тому людям у пригніченому стані рекомендується частіше посміхатися. Це є ефективним інструментом для того, щоб управляти своїм внутрішнім станом. Тож, посміхаймося!

Психосоматика. Хвороби, на виникнення яких впливають психологічні чинники, називають психосоматичними. У народі це визначено у тезі «Всі хвороби від нервів». Дослідження вчених дозволяють стверджувати, що психосоматичними є, за різними даними, до 85% хвороб людства. До них відносяться такі поширені в усьому світі проблеми як мігрень, виразка шлунку, хвороби серцево-судинної системи, гіпертонія, нейродерміти, онкологія тощо.
Трансформація емоцій у хвороби: ненависть, прихована злість – хвороби печінки, жовчного міхура; стрес – захворювання органів травлення; невисловлені емоції – серцеві хвороби; образа, сум, туга – онкологія.

Головний біль, поширена проблема сучасної людини, виникає як відповідь на її внутрішні переживання. Часто це буває з тими, хто намагається всім подобатись, виконувати роботу ідеально, ставить до себе завищені вимоги, бере на себе надмірну відповідальність, бажає контролювати все. Ви можете навчитися справлятися з головними болями без пігулок, резервами вашої психіки. Отож, вивчаймо психологію разом, щоб бути здоровими і щасливими!

Людмила Ткаченко