Пам’ятка для студентів з самоосвіти.

1. Наполегливо ставтесь до навчання, постійно поліпшуйте його

якість.

2. Подумайте, які якості майбутнього педагога Ви можете виховати в собі.

3. Проаналізуйте свій власний досвід навчання та життєдіяльності в нових умовах педагогічного коледжу на першому курсі та виділіть ті особливості, які Вам знадобляться у майбутньому самостійному житті (робіть це регулярно). Дайте собі відповіді на такі запитання:

– Для чого Ви навчаєтесь (мотивація)?

– Коли протягом дня Ви працюєте продуктивніше?

– Чи довго можете лишатися працездатним?

– Чи вдало Ви розподіляєте  час: навчання, побутові справи, відпочинок?

– Чи вмієте Ви зосередитись на навчальних завданнях, коли Вас

відволікають?

– Чи завжди буваєш уважним при сприймані навчального матеріалу?

– Які способи запам’ятовування є найбільш ефективними для Вас

особисто?

4. Постійно поповнюйте свої знання із різних галузей наук, розширюючи кругозір.

5. Вчись правильно працювати:

– працюючи з навчальною літературою – вчись виділяти головне та

конспектувати;

– вчись записувати тези та робити нотатки;

– перед виступом краще завжди складати план;

– регулярно займайся самоперевіркою;

Хоча стрес в житті студента і є невід’ємною частиною, потрібно щоб іспит не став причиною нервового зриву.
Тому дамо загальні рекомендації, які допоможуть вам стати більш спокійними.

  • Віра в себе. Бажано об’єктивно оцінювати свої знання і вірити в себе. Зазвичай людина малює собі страшні картини, але в дійсності це звичайний робочий процес для викладача.
  • Не намагайтеся бути досконалими. Для чого потрібна саме ця оцінка? Бажано дотримуватися золотої середини, і не намагатися брати неможливі бар’єри.
  • Зараз іспити здаються масштабним заходом в житті, але якщо поглянути на них в аспекті всього життя, то це всього лише незначна подія.
  • Бажано не пити перед іспитами занадто багато чаю, кави і газованих напоїв. Кофеїн збуджує мозок, і робить його несприйнятливим до інформації. Краще з’їсти апельсин, банан або волоські горіхи. Багато студентів знають про приливи сил після шоколаду. Деякі запасаються на період сесії шоколадками, проте ефект бадьорості від нього короткочасний і триває приблизно півгодини.

Техніки подолання стресу

Існує безліч дихальних технік, що можуть відволікти людину від хвилювання, стресу, насичують мозок киснем, і дозволяють вирівняти емоційний стан. Найбільш популярні вправи:

1. «Повне дихання». Одну руку необхідно покласти на живіт, іншу на область грудей. Вдих починається з живота, його повністю заповнюють повітрям. Після того, як досягнуто максимальний рівень треба заповнити повітрям верхні відділи легень. Після двох-секундної затримки на вдиху слід повільно видихати  спочатку втягуючи живіт, а після опускаючи груди. Практикуватися в такому диханні можна починати по п’ять хвилин, а потім збільшувати час, довжину виходу й затримку дихання. Якщо освоїти цей спосіб, то його можна застосовувати перед іспитами й будь-якими критичними ситуаціями. Після повного дихання зменшується тривога, можна спокійно оцінювати ситуацію.
2. «Активуюче дихання». Якщо при повному диханні можна заспокоїтися й зняти стрес, то активуюча техніка передбачає мобілізацію. Розслаблюючий ефект виходить, коли видих довший за вдих. А щоб зібратися й сконцентруватися, необхідно виконувати техніку в іншій послідовності – уповільнений вдих і різкий видих.

Будь-які поради психолога будуть неефективні, якщо не практикувати вправи і не пробувати впоратися з передекзаменаційним хвилюванням. Коли перед іспитом втрачається самовладання й важко впоратися зі стресом, можна також використовувати вправи для зняття тривоги.

Якщо хвилювання не проходить, то є поради, як отримати впевненість за допомогою народних засобів. Добре зарекомендували себе в боротьбі з тривожністю трав’яні відвари (ромашка, собача кропива (пустырник) або звіробій). Але із заспокійливими препаратами краще не перестаратися, інакше можна втратити потребу в досягненні. Іноді тривожність підстьобує мислення й дозволяє домогтися кращих результатів.