Про бібліотеку

Якщо не маєш розумного сусіда – веди бесіду з книгою. Так кажуть у народі. Соціологи та психологи всього світу давно дійшли тієї думки, що читання розвиває інтелект, формує духовно зрілу, освічену, гармонійну особистість. Саме бібліотека є тією підвалиною, на якій зводиться культурний простір суспільства.

Бібліотека – це бібліографічний, культурно- просвітницький і науково-допоміжний соціальний інститут, що забезпечує акумуляцію і загальнодоступність документно-інформаційних ресурсів. Бібліотека нашого коледжу, будучи одним із його головних підрозділів, не лише допомагає у вирішенні найскладніших проблем навчання та розвитку, але й сприяє виробленню ціннісних орієнтацій, впливає на формування в стінах закладу інтелектуального та культурного середовища – того особливого ґрунту, на якому зусилля викладачів і вчених приносять свої плоди. Бібліотека створює атмосферу творчої зацікавленості в навчанні, науці, мистецтві, впливає на стан духу, який не піддається жодним вимірам і оцінкам, проте лежить в основі моралі, сприяє вихованню української душі.

Становлення і розвиток бібліотеки Прилуцького гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Івана Франка відбулися разом із розвитком самого навчального закладу. Зростав студентський контингент – збільшувався книжковий фонд, навчальний заклад одержав нове приміщення – умови роботи працівників бібліотеки покращувалися.

У фондах бібліотеки налічується майже 60 тисяч книг,. Книгозбірня займає площу 337 кв.м. Має окремо абонемент, читальний зал на 120 місць та книгосховище. У бібліотеці є вихід у всесвітню мережу Інтернет, принтер, сканер, проектор, екран. 2009 року в коледжі було введено в дію електронну бібліотечну систему «Бібліотека коледжу».

Вдалий інтер’єр, сучасні офісні меблі та бібліотечне устаткування, зручне розташування нової комп’ютерної техніки, професійно, грамотно підібрані яскраві матеріали книжкових виставок та тематичних поличок – основні складові оформлення бібліотеки коледжу. Вони дають студентам чітке уявлення про нові досягнення в галузі дизайну сучасних бібліотечних приміщень, сприяють зняттю психологічних стресів, створюють заспокійливу атмосферу, спонукають до інтелектуальної діяльності.

Відомий вислів про те, що кадри вирішують усе, актуальний в усі часи. Безумовно, найкращими кадрами вважаються працівники з багаторічним стажем, досвідом, апробованими методами роботи, а також працелюбні та відповідальні. Саме такими і є працівники бібліотеки коледжу. Бібліотекарі захоплені своєю роботою, вони володіють навичками критичного мислення, добре розуміють сутність та особливості бібліотечної роботи з користувачами, наділені творчими здібностями – готують сценарії до свят, готують бібліографічні покажчики.

В анкетуваннях, які неодноразово проводилися в бібліотеці, студенти засвідчують, що хочуть бачити бібліотекара сучасною людиною в усіх її проявах: інтелектуально розвиненою, усебічно обізнаною, сучасною, красивою і завжди усміхненою. Ці слова якнайкраще характеризують бібліотекара абонементу Тетяну Іванівну Романенко. Майже 30 років це не просто місце її роботи, а розрада для душі, сенс життя. Вона робить усе можливе, щоб кожний відвідувач був упевнений, що отримає кваліфіковану допомогу, відповідь, знайде необхідну інформацію. Тетяна Іванівна має різноманітний та змістовний бібліотечний доробок, дбає, щоб кожний виховний захід, проведений нею, залишив слід у свідомості студентів. Вона є автором багатьох покажчиків, рекомендаційних списків. Завжди демонструє високий фаховий рівень, невтомне прагнення до накопичення знань та удосконалення професійних навичок. Завжди усміхнена, інтелігентна, доброзичлива, Тетяна Іванівна випромінює оптимізм і енергію, товариськість, налаштована на творчість.

Ось уже майже 22 роки трудиться на бібліотечній ниві залюблена у свою роботу бібліотекар читального залу Ірина Анатоліївна Гриценко. Далекого тепер 1987 року вона закінчила шкільне відділення Прилуцького педагогічного училища, 5 років пропрацювала піонервожатою та бібліотекарем, а згодом і класоводом. У вересні 1992 року, отримавши вищу освіту, повернулася до рідної Альма-матер, де спочатку обіймала посаду бібліотекаря І категорії, з вересня 1999 – бібліографа, потім знову бібліотекаря. Талант – це той стан душі, коли хочеться творити добро, нести його до людей і роздавати. І не обов’язково для цього бути поетом чи художником, досить віддано виконувати свою справу, як це робить Ірина Анатоліївна. Із запровадженням електронної бібліотечної системи «Бібліотека коледжу» вона активно працює над створенням електронного каталогу та електронної картотеки газетно-журнальних статей, консультує відвідувачів у питаннях роботи з пошуковою програмою електронної бібліотеки. Ірина Анатоліївна проводить мультимедійні бібліотечно-бібліографічні уроки, на яких знайомить студентів з історією створення та діяльності бібліотеки коледжу й правилами користування нею; вчить робити бібліографічний опис документів та складати бібліографію до робіт (рефератів, доповідей, курсових).

І Ірину Анатоліївну, і Тетяну Іванівну, окрім улюбленої роботи і любові до книг, об’єднує ще й те, що обидві свого часу були вихованками тоді ще Прилуцького педагогічного училища, і життєві дороги знову привели їх до рідного коледжу. Бібліотечні працівники завжди прагнуть розкриття та наближення своїх фондів до користувачів. Цьому сприяють різноманітні форми та методи популяризації літератури, проведені бібліотекарями, – ілюстративні виставки, тематичні перегляди, експозиції. Своєю роботою вони створюють атмосферу зацікавленості, сприяють вихованню творчої молоді. З цією метою проводять бібліографічні огляди літератури, бесіди, літературно-музичні вечори. Охопити весь спектр робіт нелегко, і бібліотекарям завжди не вистачає часу, але вони прагнуть знаходити хвилинку для невимушеного спілкування зі студентами. Завдяки ерудиції, умінню спілкуватися з людьми, професійній компетентності Тетяна Іванівна та Ірина Анатоліївна користуються повагою серед викладачів та студентів. Працівники бібліотеки коледжу дбають про впровадження нових інформаційних технологій.

У кожній справі є люди, які своїми ідеями, горінням роблять її особливою. Такою людиною є завідуюча бібліотеки – молода і енергійна, життєрадісна і сповнена творчих задумів Тетяна Михайлівна Купрієнко, випускниця Харківської академії культури, яка розпочала свою трудову діяльність на бібліотечній ниві ще далекого 1996 року в Прилуцькій районній ЦБС. Тетяна Михайлівна працює на посаді завідуючої з 2010 року, та за цей короткий час виявила конструктивний підхід до справи, високий професіоналізм, чуйність і доброзичливість у ставленні до колег. Інтереси користувачів бібліотеки для неї є пріоритетними. Колектив під керівництвом Т.Купрієнко робить усе можливе для забезпечення сучасного рівня бібліотечного обслуговування. Особлива увага приділяється поповненню фондів новими документами, передплаті періодичних видань. Енергія і цілеспрямованість, наполегливість і висока працездатність завідуючої, уміння бачити перспективу сприяли піднесенню роботи бібліотеки на якісно новий рівень. Тетяна Михайлівна надає допомогу щодо класифікації наукових праць викладачів коледжу. Маючи немалий професійний досвід, вона щедро ділиться ним з колегами на сторінках фахових періодичних видань, передає свої знання студентам. Тетяна Михайлівна користується беззаперечним авторитетом, повагою колег та любов’ю студентів.