Сьогодні, 3 травня, світова спільнота відзначає Всесвітній день свободи преси.
Дата 3 травня обрана не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», у якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. У декларації підкреслювалося, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюралістична й незалежна преса. 1993 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси.
Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий. Цензура, створення перешкод для обміну інформацією, залякування та пряме втручання в діяльність ЗМІ є загрозою демократії, розвитку та загальній безпеці.
У цей день згадують журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків. Адже ні для кого не секрет, що професія журналіста стає все більш небезпечною.
Цей день свободи преси є чудовою нагодою свідомим громадянам суспільства надати реальну підтримку засобам масової інформації, зробивши свій внесок справу розвитку демократії. Таким чином можна подякувати за мужність і рішучість журналістам, які ведуть запеклу боротьбу проти ризику й відвертого насильства, прагнучи реалізувати своє право на пошук і обнародування правдивої інформації. Необхідно віддати належне тій вирішальній ролі, що відіграють засоби масової інформації у справі розвитку демократії й ефективного державного управління. Точне, коректне та професійне інформування про те, що трапилося, найчастіше є для суспільства єдиним шляхом боротьби з корупцією, зловживанням владою, антисемітизмом, міжнародними конфліктами й іншими численними негативними явищами світового масштабу.
Просування цьогорічної концепції Всесвітнього дня свободи преси (WPFD 2021) – «інформація як суспільне благо» – підкреслює важливі відмінності між інформацією та іншими видами комунікаційного контенту, наприклад, дезінформацією, риторикою ненависті, розважальним контентом і даними. Мета заходу привернути увагу світової спільноти до особливої ролі журналістики під час створення новин на основі перевіреної інформації та, дбаючи про суспільні інтереси, просувати інформацію, що служить на суспільне благо.
WPFD 2021 акцентує на трьох найважливіших завданнях для такої екосистеми:
- забезпечення економічної життєздатності інформаційно-аналітичних ЗМІ;
- належне функціонування механізму дотримання прозорості у діяльності інтернет-компаній;
- посилення потенціалу медійної та інформаційної грамотності, що дасть змогу визнати та оцінити журналістику, а також захистити її, та особливо вимагати захисту для просування концепції «інформація як суспільне благо».