730

Скільки пристроїв у вас в даний момент під рукою? Як часто за останню годину ви перевіряли свої облікові записи в соціальних мережах? Коли ви в останній раз грали у відеоігри? Може здатися, що відповіді на ці питання не пов’язані між собою, але залежність від технологій стає все більш реальною, і може мати жахливі наслідки. У людей виробляється новий тип залежності – технологічні. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі PLoS ONE, у людей, що пристрастилися до Інтернету, можуть виникати хімічні зміни в мозку, аналогічні тим, що відбуваються у алкоголіків і наркоманів. І це тільки в Інтернеті – подумайте про всі інші технології, яким ми піддаємося щодня. Ось чотири типи технологічних залежностей.

1. Синдром фантомної вібрації (Phantom Vibration Syndrome)

У вас було відчуття того, що ваш телефон вібрує, ви хапаєте його, а він не активний? Це те, що багато хто називає “синдромом фантомних вібрацій“. Люди, що страждають тим синдромом, можуть «відчувати» свій пристрій навіть якщо він знаходиться в іншій кімнаті. Сама назва, швидше за все, запозичена з синдрому фантомних кінцівок – стану, при якому той, хто втратив кінцівку, відчуває сенсорні галюцинації, ніби вона як і раніше функціонує. Подібне відбувається і при синдромі фантомних вібрацій, коли людина сприймає телефони, як продовження себе. Згідно з даними з книги професора психології Ларрі Розена (Larry Rosen) iDisorder, 70 відсотків тих, хто активно використовує мобільні пристрої відчувають фантомні вібрації.

2. Інтернет-залежність

Інтернет-залежність або інтернет-адикція являє собою неодмінне бажання використовувати Інтернет, таким чином, що він починає заважати повсякденному житті. Дослідження показують, що пристрасть до Інтернету може привести до того ж типу соціальних проблем, що й інші встановлені залежності, як, наприклад, азартні ігри. Важливо зазначити, однак, що інтернет-залежність поки ще не визнана медицинським розладом. У 2008 році в редакційній статті в Американському журналі психіатрії (American Journal of Psychiatry) доктор Джеральд Дж. Блок (Jerald J. Block) писав, що інтернет-залежність може бути охарактеризована надмірним використанням Мережі, синдромом відміни після різкого припинення користування та негативними наслідками, такими як втома. Патологічне використання Інтернету також може привести до серйозної депресії.

3. Залежність від соціальних мереж

Являючись однією з різновидів інтернет-залежності, залежність від соціальних мереж, ймовірно, є однією з найбільш поширених технологічних залежностей останнього часу. Дослідники з університету Чикаго опитали 250 осіб. Вони отримали більше восьми тисяч звітів про повсякденні бажаннях опитаних і їх взаємодії з пристроями. За даними дослідження, відмовитися від перевірки та оновлення сторінки в соціальних мережах набагато важче, ніж від захоплення алкоголем або тютюном. У Норвегії, дослідники запропонували метод під назвою Bergen Facebook Addiction Scale, який допоможе користувачам з’ясувати, чи страждають вони від соціальної залежності. Тест базується на шести основних критеріях. З його допомогою можна з’ясувати наскільки людина залежна від соціальних мереж.

4. Ігрова залежність

Ігрова залежність, також як і інтернет-залежність, характеризується втручанням ігор в аспекти життя, і поряд з нею поки офіційно не вважається розладом. Однак надмірне використання відеоігор вже призводить до страшних наслідків. Фатальний результат такої пристрасті вже зареєстрований – в липні 2011 року 20-річний програміст помер від тромбозу глибоких вен через те, що занадто довго вів сидячий спосіб життя.